RAD Studio 11.1 Alexandria Güncellemesi Yayınlandı!

Kategori: Haberler, Kampanyalar Yorumlar: 0

RAD Studio 11.1 Alexandria Güncellemesi Yayınlandı!

Embarcadero tarafından geliştirilen RAD Studio, Delphi ve C++Builder ürünlerinin 11.1 versiyonu yayınlandı.

Bu güncelleme içerisinde; çeşitli kullanılabilirlik, performans ve kararlılık geliştirmelerinin yanında yeni özellikler, veritabanı sürücüleri ve ek olarak resmi işletim sistemi(Windows 11, macOS 12 Monterey, iOS 15, veAndroid 12) desteği içermektedir.

IDE Geliştirmeleri

Ana odak noktası IDE olan RAD Studio 11.1 sürümü, yakın zamanda eklenen özelliklerin daha kolay ve gelişmiş kullanımına olanak sağlıyor:

  • Genişletilebilir yüksek çözünürlüklü IDE desteği ve Uzak Masaüstü bağlantıları için iyileştirmeler
  • VCL ve FireMonkey için yüksek çözünürlüklü tasarımcı(designer) geliştirmeleri ve biçimli VCL form tasarımcısı
  • 11.0 sürümünde eklenen giriş sayfasına arka plan resmi ekleme desteği ve yeni Open Tools API ile özelleştirilmiş çerçeve ekleme seçeneği
  • GetIt Library Manager iyileştirmeleri, önyüklemeli(cached) resimler ve arayüz iyileştirmeleri

Eklenen yeni özellikler:

  • Mesajlar(Messages) görünümünde artık hatalar, mesajlar ve öneriler farklı renklerde görüntülenebilir ve bu renkler özelleştirilebilir.
  • Items sekmesine desteklenen platformlar eklendi
  • Compile penceresi artık kullanılan platform ve build konfigürasyonunu içeriyor

Delphi ve C++Builder için Code Insight Güncellemeleri

RAD Studio 11.1 sürümü, Delphi ve C++ dilleri için çeşitli Code Insight geliştirmeleri içeriyor.

C++ dili için Code Insight uygulamasına çeşitli kalite ve performans geliştirmeleri içerir. Embarcadero bu konuda aktif olarak çalışmakta ve yakın zamanlarda yeni güncellemeler de öngörülmektedir.

Delphi LSP motoru(engine) performans iyileştirmeleri ile artık proje yükleme ve error insight güncellemeleri 5 ile 30 kat arası daha hızlı çalışıyor. Bu performans artışına ek, özellik olarak class tanımlarken type parametrelerinin gösterimi ve generic decleration içerisinde T, ve set type gösterimleri eklenmiştir.

RTL, UI ve Veritabanı Kütüphaneleri

Yeni sürüm ile birlikte Delphi RTL’ye çeşitli optimizasyon ve kalite iyileştirmeleri yapıldı. Asenkron operasyon desteği için yeni TURLStream sınıfı ve TStream alt bağlantısı eklendi. TOSVersion data structure içerisinde Windows 11 ve Server 2022 desteği eklendi.

TTreeView, TRichEdit, TEdgeBrowser, TLabelledEdit veTNumberBox, flickering ve DoubleBuffering, VCL High-DPI ve ölçekleme üzerinde kalite iyileştirmeleri yapıldı.

FireMonkey tarafında TListView iyileştirme, geliştirilmiş Android SDK entegrasyonu, TWebBrowser, Windows yüksek çözünürlük problemleri ve performans iyileştirmeleri yapıldı.

Hata ayıklayıcılar(Debugger) özerinde kalite güncellemelerine ek olarak Delphi iOS 64-bit debugger’da olduğu gibi ARM debugger ve Delphi Android 64-bit debugger’lar da LLDV debugger mimarisine geçiş yaptı.

C++ STL ve RTL kalite güncellemeleri alarak daha iyi Delphi RTL entegrasyonuna(Örn:  dynamic arrays with STL iterators geliştirmeleri) sahip oldu.

Veritabanı kütüphaneleri tarafında ise 11.1 sürümünde FireDAC , Yapısal görünüme ve MariaDB 10.6, SQLite SEE, ve Firebird 4 yeni veri tipi desteğine sahip oldu. RAD Studio 11.1 ile aynı zamanda DanaSnap kalite güncellemeleri aldı ve Android üzerinde WebBroker  uygulaması deploy etme yeteneğine sahip oldu.

Derleyiciler ve Hata Ayıklayıcılar

Bu güncelleme ile birlikte çeşitli platformlar için Delphi ve C++ derleyicilere performans ve kararlılık iyileştirmeleri yapıldı. Delphi ve C++Builder pencere derleyicileri artık ASLR, DEP/NX ve TSAWARE platform güvenlik ayarları desteği kazandı. Bu özellik otomatik olarak seçili olarak tanımlanmıştır. RAD Studio binaries ve runtime paketleri artık bu ayarlar etkinleştirilmiş olarak oluşturuluyor.

Hata ayıklayıcılar(Debugger) özerinde kalite güncellemelerine ek olarak Delphi iOS 64-bit debugger’da olduğu gibi ARM debugger ve Delphi Android 64-bit debugger’lar da LLDV debugger mimarisine geçiş yaptı.

C++ STL ve RTL kalite güncellemeleri alarak daha iyi Delphi RTL entegrasyonuna(Örn:  dynamic arrays with STL iterators geliştirmeleri) sahip oldu.

Kısa süreliğine C++ Builder, Delphi ve RAD Studio 11.1 Alexandria tüm sürümlerde şimdi %25 İNDİRİMLERİ sakın kaçırmayın !

Daha fazla bilgi için hemen iletişime geçin:

Selma Yeşil’e (0 533 480 42 62) no’lu telefon numarası veya selma.yesil@btgrubu.com mail adresi üzerinden satış müdürümüze ulaşabilirsiniz !

Bu gönderiyi paylaş